Gradonačelnik Samir Kamenjaković nakon što je obećao izdvojio je iz budžeta 1 milion konvertibilnih maraka za novčanu podršku poslovnim subjektima sa područja Grada Živinice utvrđenu Programom mjera podrške privredi Grada Živinice za ublažavanje negativnih ekonomskih posljedica izazvanih pandemijom korona virusa COVID-19.

Od posljedica korona virusa došlo je do smanjenja privrednih aktivnosti i proizvodnje, što je automatski značilo i pad prihoda koji su ekonomski oslabili privredne subjekte, tako da će pomoć od 1 milion KM značajno ubrzati oporavak privrede na teritoriji Grada Živinice.

Gradonačelnik Kamenjaković je naveo, da je Grad Živinice imao suficit od 1,2 miliona KM i da je u ovom slučaju taj novac proslijeđen za pomoć privredi.

Ubrizgavanje ovog novca u privredu, sigurno će pomoći poslodavcima i uposlenicima koji su ostali finansijski uskraćeni za mjesec mart. Posebna pažnja je posvećena malim i srednjim preduzećima koja su motor naše privrede i koja su najviše pogođena stanjem nesreće.

Finansijska pomoć biti će uplaćena svim privrednim subjektima koji ispunjavaju kriterijume javnog poziva.

Osim finansijske pomoći, Grad Živinice je ukinuo i komunalne naknade u periodu od četiri mjeseca za vrijeme trajanja pandemije.

“Kao što smo i obećali prije nekoliko mjeseci da ćemo jedan milion konvertibilnih maraka iz budžeta Grada Živinice dati u našu privredu evo to realizujemo kroz javni poziv. Željeli smo ustvari da damo i da ubrizgamo novac u potrošnju. Željeli smo ublažiti negativne ekonomske posljedice izazvane pandemijom korona virusa. Bila su tri paketa pomoći privredi. Jedan je bio od strane Federacije, drugi od strane Tuzlanskog kantona i treći je od naše lokalne zajednice. S obzirom na to da smo u budžetu imali suficit imali smo mogućnost da damo podršku našim privrednim subjektima. Odlučili smo da damo podršku u vrijednosti od milion maraka. Želimo dati subvencije svim privrednim subjektima koji su u mjesecu martu bili obuhvaćeni posljedicom zabrane rada i onima kojima je prihod pao 20% u odnosu na isti period prošle godine. Željeli smo proširiti našu podršku privredi, te smo osim finansijskih sredstava od milion maraka koje smo obezbjedili za naše stanovništvo, obezbjedili smo i ukidanje komunalnih naknada za četiri mjeseca perioda stanja nesreće, te će i ta sredstva ostati našim privrednim subjektima. Željeli smo da premostimo taj jaz gubitka sredstava i dobiti, da mi kao lokalna zajednica damo pomoć privredi. S obzirom da smo imali suficit budžeta bili smo u mogućnosti to i realizovati. Pomoć privredi se ogleda u najvećem dijelu kod malih i srednjih preduzeća, gdje je po meni najveća šteta je napravljena jer oni su direktno bili vezani ovom odlukom da ne mogu funkcionisati i da ne mogu raditi. Ubrizgavanje ovog novca u privredu sigurno ćemo pomoći našim poslodavcima i njihovim uposlenicima koji su ostali finansijski uskraćeni za mjesec mart. Jer oni koji nisu dobili platu za mjesec mart sad imaju mogućnost da preko ovih sredstava direktno dobbiju svoja finansijska potraživanja od strane poslodavca. Dakle svaki radnik koji nije dobio platu za mjesec mart, ovo je prilika da mu poslodavac na način subvencije ispred Grada Živinice isplati. Osim ovoga, mi istražujemo dodatne mogućnosti kako da preko budžeta pomognemo našoj privredi. Ako nemamo jaku privredu i ako nemamo potrošnju, nećemo imati punjenje bužeta. Ako nemammo punjenje budžeta realizacija projekata će zastati. Hvala Bogu da smo bili likvidni i da smo imali suficit u budžetu kako bi mogli uraditi sve projekte koji su planirani u budžetu našeg Grada i da možemo našoj privredi dati milion maraka na raspolaganje za podršku u ovom stanju koje nas je zadesilo”, kazao je gradonačelnik Samir Kamenjaković.

Javni poziv poslovnim subjektima sa područja Grada Živinice


Na području Grada Živinice nastavlja se realizacija projekata putne infrastrukture u okviru kojih je planirana rekonstrukcija puteva u Mjesnim zajednicama Gračanica, Šahići i Podgajevi.

Radi se o rekonstrukciji devastirane putne infrastrukture od Gračanice preko Krivače do Bašigovaca, zatim od Podgajeva prema Kuljanu i Džebarima i od Šahića prema Živčićima.

Riječ je o tri značajna infrastrukturna projekta koji će građanima Grada Živinice omogućiti sigurnije i kvalitetnije kretanje tim saobraćajnicama.

Ukupna finansijska vrijednost realizacije navedenih projekta, uz subvenciju Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, iznosi oko 1 milion konvertibilnih maraka, od kojih je 700.000,00 KM izdvojeno iz Budžeta Grada Živinice.

Naime, ove tri dionice puta koje su zaista devastirane, prijavljene su na Javni poziv Vlade FBiH kao prioritetne za Grad Živinice kada su u pitanju nekategorisani putevi koji nisu u zoni Grada.

Također, pored rekonstrukcije navedene tri putne dionice planirana je rekonstrukcija dvije ulice u Gradu Živinice,a riječ je o Prvoj ulici dionica pored MUP.a i Drugoj ulici dionica prema Dječijem obdaništu.

Gradonačelnik Samir Kamenjaković naglasio je važnost ovih projekata za stanovnike Grada Živinice te istakao da se zahvaljujući stabilnosti Budžeta Grada mogu realizovati planirani projekti, te da se mogu uraditi kompletne i kvalitetne rekonstrukcije glavnih ulica u Gradu te nekategorisani putevi.

„Zahvaljujući stabilnosti Budžeta Grada projekte koje smo zacrtali možemo i realizovati. Imamo tri značajne dionice puteva koje želimo uraditi a to su put od Gračanice preko Krivače do Bašigovce  za šta šta imamo obezbjeđeno 300.000,00 KM u Budžetu našeg Grada koje ćemo odmah aktivirati, a imamo i subvenciju Vlade FBiH za koju moramo provesti dodatnu procedu. Također, imamo i put prema Džebarima za koji smo predvidjeli 200.000,00 KM, te put od Šahića prema Živčićima za koji smo također planirali sredstva u Budžetu Grada Živinice u iznosi 200.000,00 KM. Sva ova tri puta su devastirana jer ih je teško održavati iz razloga što su nisu rađeni po projektima. Iz tog razloga smo za njih radili projektnu dokumentaciju i uz sredstva koja ćemo dobiti od Federacije imat ćemo negdje oko milion konvertibilnih maraka za završetak ovih projekata. Ove projekte radimo sa viših nivoa vlasti gdje smo se opredijelili ove dionice zaista devastirane dionice da budu prioriteti Grada Živinice kada su u pitanju nekategorisani putevi.“, kazao je gradonačelnik Grada Živinice Samir Kamenjaković, te dodao da se poseban fokus stavlja na Gradske ulice koje trebaju kompletan paket rekonstrukcije

„Poseban fokus stavljamo na Gradske ulice, te imamo dva projekta koja radimo, odnosno Prvu ulicu pored MUP.a i Drugu ulicu prema Dječijem obdaništu. Obje ove ulice podliježu detaljnom projektovanju, s obzirom na to da ovdje ne možemo uraditi samo dionicu puta i sloj asfalta, nego je potrebno uraditi i kanalizaciju i dio vodne mreže kako bismo trajno završili ove dvije ulice. Ukoliko bi to sad uradili ove dionice puta bi ponovo bile devastirane, te se iz tog razloga opredjeljujemo uraditi kvalitetan projekat i time riješiti problem ove dvije ulice. Smatram da ćemo kvalitetno sanirati navedene puteve i time sigurno imati kvalitetnije kretanje naših građana putem tih saobraćajnica.“, dodaje gradonačelnik Kamenjaković.


Služba za urbanističko planiranje, komunalne, geodetske i imovinsko-pravne poslove Grada Živinice provela je javnu raspravu o Nacrtu urbanističkog projekta “Dio Konjuha-Autosaobraćaj” Živinice.

 

Naime, nakon što je Gradska uprava zaprimila zahtjev od firme IN-VIVO DIZAJN d.o.o. Živinice, gradske službe su odmah proslijedile zahtjev prema Gradskom vijeću, koje je donijelo Odluku o pristupanju izrade urbanističkog projekta, a zatim je izabran nosioc izrade koji je izradio navedeni urbanistički projekat. Urbanistički projekat je usvojen od strane Gradskog vijeća, a nakon čega se morala provesti javna rasprava i javni uvid sa prezentacijom ovog projekta.

 

Provođenjem ove javne rasprave, građani su kazali svoja mišljenja i sugestije, nakon čega će institucija koja je zadužena izraditi prijedlog urbanističkog projekta i koji će, također, odmah biti proslijeđen na odlučivanje Gradskom vijeću.

Poslije odluke Gradskog vijeća ulazi se u zakonsku proceduru izdavanja dokumentacije koja je potrebna za nesmetan rad i gradnju projekta koji je predložen od strane firme IN-VIVO DIZAJN.

 

Gradonačelnik Samir Kamenjaković je naveo da je ovakva procedura predložena od strane Gradske administracije koja je zakonski jedino provodljiva i da mu je drago da se na kraju došlo do rješenja ovog problema.

 

“Mi smo u toku ove godine imali niz problema, kada je u pitanju ovaj projekat. Razlog tome je što investitor nije odmah prihvatio proceduru predloženu od Gradske administracije za realizaciju navedenog projekta. Međutim, nakon nekog vremena predlžena procedura od Gradske administracije je prihvaćena, te smo zaprimili zahtjev firme IN VIVO DIZAJN za urbanistički projekat, koji smo odmah proslijedili prema Gradskom vijeću na usvajanje. Gradsko vijeće je zatim donijelo Odluku o pristupanju izrade urbanističkog projekta, nakon čega je izabran nosioc izrade koji je izradio navedeni urbanistički projekat. Urbanistički projekat je usvojen od strane Gradskog vijeća, a nakon toga se morala provesti javna rasprava i javni uvid sa prezentacijom ovog projekta. Javna rasprava je procedura gdje se građani trebaju uključiti i odlučiti što žele raditi. Provođenjem ove javne rasprave, građani su kazali svoja mišljenja i sugestije, nakon čega će institucija koja je zadužena izraditi prijedlog urbanističkog projekta koji će, također, odmah biti proslijeđen na odlučivanje Gradskom vijeću. Poslije odluke Gradskog vijeća pristupa se realizaciji projekta, odnosno ulazi se u zakonsku proceduru izdavanja dokumentacije koja je potrebna za nesmetan rad i gradnju projekta koji je predložen od strane firme IN-VIVO DIZAJN, dakle ne samo benzinske pumpe, nego i svih drugih detalja. Ovo je procedura koja je bila predložena od strane naše administracije, i koja je jedina zakonski moguća. Ja se želim zahvaliti investitorima koji su došli do tog stupnja da predaju ono što je po zakonu bilo potrebno da provedemo. Niko u Gradu Živinice i Gradskoj upravi neće osporiti nikoga, kad preda u skladu sa zakonom bilo koji zahtjev i mi smo spremni da radimo na takav način i to je poruka naše Gradske uprave. Drago mi je da smo došli do kraja problema koji se našao i ja se nadam da ćemo mi do kraja godine imati dozvole koje su potrebne za rad investitora”, kazao je gradonačelnik Grada Živinice Samir Kamenjaković.


Svakog dana sve više naših sugrađana bira bicikl, ne samo kao prevozno sredstvo, već kao vid zabave i rekreacije.

Biciklizam kao sport pored toga što promoviše zdrav način života, također je ekološki prihvatljivo prevozno sredstvo jer ne emituje štetne plinove čime čuvamo prirodu za buduće generacije.

Osim toga, cikloturizam i drugi oblici korištenja bicikala u turizmu spadaju u rastuće oblike turističkih aktivnosti.

Atraktivan i raznolik prirodni okoliš Živinica i bogato kulturno-historijsko naslijeđe pogoduje ovom obliku turističke rekreacije, a gradska uprava Živinica na čelu sa gradonačelnikom Samirom Kamenjakovićem i italijanska nevladina organizacija CISP aktivno pomažu u razvoju takvog oblika turizma u našem Gradu.

Iz gore navedenih razloga, na inicijativu gardonačelnika Samira Kamenjakovića u Gradu Živinice otvoren je prvi autoput za bicikle u BiH, te je izgrađeno nekoliko biciklističkih staza.

Također, Grad Živinice, u saradnji sa Biciklističkim klubom Živinice i nevladinom organizacijom CISP, izradio je i postavio mapu sa ucrtanim pješačkim i biciklističkim stazama koja prikazuje najzanimljivija i najznačajnija mjesta u Gradu Živinice, te je izvršena nabavka bicikala namjenjenih biciklistima, planinarima i svim našim sugrađanima u rekreativne svrhe.

Pored toga na komoot aplikaciji za pametne telefone, u saradnji sa Biciklističkim klubom Živinice registrovan je profil i ucrtan veliki broj biciklističkih staza.
Sve što trebate uraditi jeste da instalirate ovu aplikaciju, zapratite Biciklistički klub Živinice i jednostavno je koristite kao navigaciju u svojoj avanturističkoj priči obilazeći Živinice.

Bicikl je jedino prevozno sredstvo koje učimo voziti od malih nogu, ono ne poznaje dobne granice, a u Gradu Živinice dostupno je svima.

Ako nemate svoj bicikl, a želite da vozite, budite slobodni javiti se u Kancelariju za turizam Grada Živinice i preuzmite svoj bicikl, od ponedjeljka do petka na jedan dan,a vikendom na dva dana.

Iznajmljivanje bicikla u Kancelariji za turizam Grada Živinice je besplatno za sve naše sugrađane.

Podarite sebi susret sa prirodom i zakoračite novim krajolicima. Pratite svoj unutarnji ritam i udahnite onoliko prirode koliko možete i želite.
Dobrodošli!

#ŽiviNajsVoziBajs!

 


Gradonačelnik Grada Živinice Samir Kamenjaković danas je u velikoj sali Gradske uprave potpisao ugovore za stručno osposobljavanje nezaposlenih osoba bez zasnivanja radnog odnosa sa pravnim subjektima koji učestvuju u ovom programu.

Ugovori su potpisani za ukupno sedam nezaposlenih osoba sa VSS koji su detaljnije upoznati sa početkom i uslovima njihovog stručnog osposobljavanja.

Pravni subjekti iz javnog i privatnog sektora koji su iskazali spremnost za prijem i učešće u programu osposobljavanja za rad u struci su – Porezna uprava FBiH, porezna ispostava Živinice, Advokat Dr-Sanjin Bandović, JU Druga osnovna škola Živinice, Noćko-komerc d.o.o, JU Bosanski kulturni centar Živinice.

Naime, stručno osposobljavanje nezaposlenih osoba u Gradu Živinice kontinuiran je projekat koji mladim ljudima daje mogućnost konkurentnosti na tržištu.

Gradonačelnik Samir Kamenjaković istakao je dobre strane ovog projekta kojeg kopiraju i druge lokalne zajednice, te da je projekat i za sledeću godinu već isplaniran.

„Želio bih se zahvaliti poslodavcima i predstavnicima javnih ustanova i preduzeća koji su prepoznali ovaj projekat i prihvatili ga, kako bi na ovakav način mogli zbrinuti naše mlade ljude koji završe obrazovanje da steknu stručno osposobljavanje, odnosno da budu konkurentni na tržištu. Danas smo potpisali ugovore o stručnom osposobljavanju nezaposlenih osoba i to je ono što je kontinuirano u Gradu Živinice, a što se pokazalo kao dobar efekat za sve ljude koji završe obrazovanje. Danas imamo manji broj ljudi iz razloga što svake godine potpisujemo ovakve ugovore, te pored ovog projekta dobili smo dozvolu od Ministrastva pravde da možemo relizovati program prvog stručnog osposobljavanja mladih osoba. To je zaista dalo dodatnu mogućnost našim mladim sugrađnima da brže i lakše obave zakonsku obavezu stručnog osposobljavanja te da budu na tržištu rada. Ovaj projekat pokazao se izuzetno dobrim obzirom da i druge lokalne zajednice kopiraju ovakav način rada. Ovakav pristup planirali smo i u nacrtu za sledeću godinu, a ono što bih volio u budućnosti jeste da nađemo kompromis sa poslodavcima da se uz ovaj rad i osposobljavanje obezbijede određena finansijska sredstva kako bi mladi ljudi imali naknade za svoj rad. Ove godine također povećana su i sredstva za stipendije tako da će svi mladi ljudi koji su predali zahtjeve dobiti stipendiju. Kada je u pitanju Strategija za mlade, ona je pokazala pozitivan stav kod ovakvog načina ophođenja prema mladim ljudima, te kad bi se u budućnosti napravio ovaj finansijski dodatak imali bi jedan odličan paket za sigurnost mladim ljudima da odmah po završetku svog školovanja mogu ići na stručno osposobljavanje i nakon toga biti konkurentni na tržištu rada.“, kazao je gradonačelnik Grada Živinice Samir Kamenjaković.


Na području Grada Živinice u proteklom periodu uspješno se realizuju mnogobroji infrastrukturni projekti među kojima su i projekti putne infrastrukturu. S tim u vezi, u Mjesnoj zajednici Centar naselje Strašanj, asfaltirana je nova dionica puta.

Dužina novoasfaltirane dionice je 140 metara, širine asfalta od 3 metra.

Vrijednost navedenog projekta je 15.601,66 KM, a izvođač radova je živnička firma “HIH”.

Za navedene radove novčana sredstva osigurana su po principu “marka na marku”, odnosno 50% potrebnih sredstava osigurano je iz Budžeta Grada Živinice, dok su ostatak potrebnih sredstava osigurali mještani navedenog mjesta.

Kako je kazao gradonačelnik Samir Kamenjaković, ove godine smanjen je broj projekata koji se realizuju po principu “marka na marku”, a razlog tome je povećan Budžet Grada Živinice koji omogućava da se sve više projekata u cjelosti finansira iz Budžeta Grada Živinice.


Gradonačelnik Samir Kamenjaković raspisao je Javni poziv za novčanu podršku poslovnim subjektima sa područja Grada Živinice utvrđenu Programom mjera podrške privredi Grada Živinice za ublažavanje negativnih ekonomskih posljedica izazvanih pandemijom korona virusa Covid-19 i Pravilnikom o kriterijima, načinu i postupku raspodjele sredstava iz Budžeta Grada Živinice u cilju realizacije navedenih mjera podrške privredi Grada Živinice.

S tim u vezi, pozivaju se svi poslovni subjekti sa područja Grada Živinice, čija djelatnost je naredbama Federalnog štaba civilne zaštite, Kantonalnog štaba civilne zaštite, Gradskog štaba civilne zaštite ili drugih nadležnih organa zabranjena ili kojima nije bio zabranjen rad ali su u mjesecu martu 2020. godine imali pad ostvarenog prometa 20% i više u odnosu na ostvareni promet u istom mjesecu 2019. godine, a ukoliko nisu bili registrovani u martu 2019. godine pad ostvarenog prometa 20% i više u odnosu na prosječni ostvareni promet počev od mjeseca osnivanja zaključno sa mjesecom februarom 2020. godine, da se prijave na navedeni Javni poziv kako bi ostvarili pravo učešća u Programu podrške privredi Grada Živinice za ublažavanje negativnih ekonomskih posljedica izazvanih pandemijom korona virusa Covid -19.

Javni poziv objavljen je dana 16.07.2020. godine i ostaje otvoren 15 dana od dana objavljivanja. Prijave je potrebno dostaviti najkasnije do 31.07.2020. godine do 15:00 sati.

Javni poziv, obrasce prijava kao i liste djelatnosti kojma je bio zabranjen rad i druge prateće dokumenate svi zainteresovani građani mogu pogledati u Šalter sali  Grada Živinice i linkovima ispod:

JAVNI POZIV

LISTA ZABRANJENIH DJELATNOSTI

PRAVILNIK

ZAHTJEV ZA PRIJAVU PAD PROMETA

ZAHTJEV ZA PRIJAVU ZABRANJENE DJELATNOSTI


Obavještavaju se učenici i studenti koji su ostvarili pravo na dodjelu stipendije putem Ministarstva za boračka pitanja Tuzlanskog kantona za školsku/akademsku 2019/2020. godinu da će se potpisivanje ugovora vršiti u Službi za opću upravu, društvene djelatnosti boračko invalidsku zaštitu i raseljene osobe Grada Živinice, kancelarija br.11 počev od 15.07.2020. Godine i trajat će do 13.08.2020. godine.

Prilikom potpisivanja ugovora studenti su obavezni :
– predočiti ličnu kartu
– priložiti dokaz o upisanom ljetnom semestru u tekućoj akademskoj godini
(uvjerenje ili ukoliko isto nisu u mogućnosti dostaviti onda priložiti ovjerenu ftc.indeksa da je izvršena ovjera ljetnog semestra)
-kopiju računa otvorenog kod poslovne banke, ukoliko ranije nisu dostavili
-za učenike koji su maloljetni ugovore će potisivati jedan od roditelja uz predočenu ličnu kartu

Kandidati koji do 13.08.2020.godine ne potpišu ugovor, smatraju se da su odustali od stipendije.


Komisija za provođenje konkursa za dodjelu stipendija učenicima srednjih škola i studentima dodiplomskog studija za školsku akademsku 2019/20. godinu danas je objavila Liste dobitnika stipendija učenika i studenata za školsku/akademsku 2019./2020. godinu.

Liste možete pogledati na Oglasnoj tabli Grada Živinice i OVDJE

Protiv ove Liste nezadovoljni kandidati mogu izjaviti prigovor u roku od 8 (osam) dana od dana njenog objavljivanja na oglasnoj tabli i web stranici Grada Živinice. Prigovor se podnosi Drugostepenoj komisiji Gradskog vijeća za žalbe, putem Komisije za provođenje konkursa za dodjelu stipendija učenicima srednjih škola i studentima dodiplomskog studija za školsku akademsku 2019./2020. godinu.